Hem » Bussystem för el-installationer
Med bussystemet kan husets alla elektriska funktioner styras från en sändare - lämplig för personer med omfattande funktionshinder
Beskrivning
I användarens hus är nästan alla elektriska installationer integrerad i ett övergripande system, bussystemet.
Systemet är programmerbar och kan styras med en sändare (se tillhörande tips). I varje rum finns också programmerbara väggkontakter (se bild 1) som kan styra elen i resten av huset. Väggkontakter i sovrummet styr till exempel taklampan och fönsteröppnare men man kan även släcka hela husets belysning och styra utebelysningen.
I husets nedre våning finns en stor el-central (bild 3) Bussystemet kan programmeras därifrån. Detta görs av en tekniker.
Tipsarens kommentarer
Systemet är mycket dyrt och användaren är inte säker om installationen lönade sig. Elektrikern behöver vara specialist på Bussystemet för att kunna sköta det. Han undrar vad som kommer att hända om 5-6 år när systemet ev. börjar krångla. Det är inte säkert att tekniken och/eller samma leverantör kommer att finnas kvar.
Användaren känner sig mycket beroende av el, hittills har han inte haft strömavbrott.
Tillverkare
Siemens, installerad av Black Box
Bekostad av
Användaren och delvis kommunen (motsvarande kostnader för GEWA infralinksystem)
Kategorier för detta tips
bostad » dörrar, dörröppnare/-lås, bära, flytta och hantera föremål » sätta på/stänga av, öppna och stänga, tips av personer med skadenivån Hög tetraplegi utan arm/handfunktion (C2-4, ASIA A,B).
Tillhörande tips: 2
| GEWA Progress - en avancerad fjärrkontroll En överskådlig avancerad infrarödsändare till omgivningskontroll med stor kapacitet Tipset är från 2006. | |
| Tillgängligt hus Välplanerat hus - lämpligt för person med funktionshinder som har familj och assistenter Tipset är från 2006. |
Inga kommentar eller bloggar än