
Användaren med minirattens pinne i universalhållaren
Hem » Miniratt i anpassad minivan
Miniratt med fastsättning för arm och hand - en lösning för personer med hög rygmärgsskada som kör bil
Beskrivning
Bilen styrs med höger hand med ett liggande ratt. På ratten sitter en hållare med en klyka för underarmen och en pinne för fastsättning av handen. Anders sätter pinnen i handledsbandagets universalhållare (se tillhörande tips) från lillfingersidan för att ha ett bra grepp om ratten. För att lägga handen på plats använder han munpinnen.
Tipsarens kommentarer
Ursprungligen satt Autoadapt två klykor på miniratten, en för underarmen och en för handen. Det hände att när han snurrade mycket att handen gled ur fastsättningen. Då ersattes klykan för handen med en pinne som användaren sätter i universalhållaren. Nu sitter handen säkert på ratten.
Tillverkare
Autoadapt , www.autoadapt.se (bilanpasning), senast kontrollerad mars 2011; användarens bror (fastsättning för handen)
Idé
Användaren (handledsbandagets universalhållare)
Bekostad av
Försäkringskassan
Kategorier för detta tips
förflyttning » bilkörning, tips av personer med skadenivån Hög tetraplegi med delvis armfunktion (C5-6, ASIA A,B).
Tillhörande tips: 2
| Universalhållare på handledsbandage Hållare för bestick och skrivpinnar påsydd på handledsbandage, lämplig för personer som inte har handleds- och fingerfunktion Tipset är från 2007. | |
| Anpassad minivan Minivan - specialanpassad för en person med en hög ryggmärgsskada Tipset är från 2007. |
Inga kommentar eller bloggar än